Eeterlike õlide ohutuks kasutamiseks on oluline silmas pidada alljärgnevaid näpunäiteid:
- Peske oma käed puhtaks pärast massaaži või muud kokkupuudet eeterlike õlisid sisaldavate segudega, sest lõhn jääb käte külge pikaks ajaks. Kuid veelgi tähtsam, kui juhtute hõõruma oma silmi, võivad teie kätel olevad õliosakesed põhjustada silmade ärritust, mis pole küll ohtlik, kuid piisavalt ebamugav.
- Juhul kui mingil põhjusel eeterlik õli satub teile silma, peate silmi loputama külma kraaniveega 2 minuti jooksul ja seejärel asetama silmadele 10 minutiks toiduõlis (oliivi-, pähkli-, aprikoosiseemne- vms. õli) immutatud vatipadjakesed.
- Järgige alati soovitatud õlitilkade arvu ja kasutamise sagedust ja kestust. Ravi on efektiivne ainult ettenähtud dooside kasutamisel. Nende suurendamisest pole kasu, vastupidi, see võib tekitada kõrvaltoimeid.
- Kõik, kes on allergilised või kellel on ülitundlik nahk, peaksid tegema enne õlisegude kasutamist nahatesti. Selleks tilgutage paar tilka 2% õlilahust küünarnuki õndlasse. Aine talumatuse korral peaks tekkima nahareaktsioon 10 min. jooksul ja antud õli kasutamine raviks ei ole sobiv.
- Lastel alla 5 aasta tuleb eeterlikke õlisid kasutada väga ettevaatlikult ja ainult vastavalt vanusele.
- Alla 12 aastastele lastel ei ole soovitav kasutada eeterlikke õlisid seespidiselt, kuna neil on veel maks arenemis järgus.
- Allergilise nahaärrituse puhul määrige nahale paar tilka saialille (calendula) õli 3-4 korda päevas 2-3 päeva jooksul.
- Juhul kui olete kogemata alla neelanud ettenähtust suurema koguse eeterlikku õli, helistage kohalikku mürgistusnähtudega tegelevasse keskusse.
TALUVUS JA TOKSILISUS
Vaatamata sellele, et eeterlike õlide kasutamisest tulenev kõrvaltoimete risk on minimaalne, ei saa me väita, et kõik inimesed neid sajaprotsendiliselt taluvad. Juhul kui tekib mingi ebameeldiv reaktsioon, peaksite eeterliku õli kasutamise koheselt lõpetama. Võib olla nii, et teie nahk on allergiline mingile aroomimolekulile või seda ärritab eeterliku õli leelisus või teie seedetrakt (suu kaudu manustamisel) ei talu mõnd taimepõhist kvintessentsi (tuumolemust).
MÕJUD
Teie enda ülesanne on kuulata oma keha, et mõista oma haigust. Oma keha kuulamine pärast mis tahes ravi, on samuti teie endi kohus. Teaduslik aroomiteraapia ei anna alati soovitud tulemust ja ei pruugi sobida just igaühele. Seega võivad tulemused olla suurepärased või siis mõningatel juhtudel pettumust tekitavad. Ebaõnnestumise korral pole vaja süüdistada teadust, pigem peaks täielikult aru saama haiguse sümptomitest, et valida nende raviks sobivaimad eeterlikud õlid.
RASEDUS
Eeterlikke õlisid võib kasutada ka raseduse ja imetamise ajal, samuti sobivad paljud neist ka väikelastele. KUID eluliselt tähtis on enne õlide kasutamist pidada nõu terapeudiga.
SÄILITAMINE
Kui arheoloogid leidsid egiptuse vaaraode hauakambritest väikesi alabastrist anumaid mingi ainega, ei olnud neil mingeid raskusi nende sisu identifitseerimisel, sest eeterlikele õlidele iseloomulik lõhn oli neis säilinud. See viitab ajavahemikule 3000 aastat.
See teave on ettenähtud informeerimise eesmärgil ja ei kujuta endast mingit meditsiinilist teavet. Info ei asenda kvalifitseeritud meditsiinitöötajate diagnoosi ja ravi.